Masáže,  Zdravý životní styl

Relaxační tréning

Ve zkratce se jedná o trénovaní uvolnění těla a mysli řadou postupných jednoduchých pokynů. Leží se na lehátku v pohodlí, nic není potřeba, snad jen přijít cca hodinku po jídle a návštěvě toalety aby Vás nerušil hlad a nutkání odskočit si uprostřed tréninku na onu místnost 🙂

Příjemnou atmosféru při tréningu dotvoříme individuálně vybranou vůní ze směsi přírodních esenciálních olejů a příjemného zvukového doprovodu v podobě relaxační hudby či zvuků deště nebo přírody.

Po ukončení kompletního tréningu budete umět navodit své tělo a mysl do stavu klidu a odpočinku během chvilky. Velmi to pomáhá i během rušného pracovního dne. Stačí Vám klidně i minuta, na kdy se přepnete do relaxačního módu a naleznete opět klid a novou dávku energie a soustředění.

Relaxace je pro náš život velmi důležitá, když nám chybí jsme často ve velkém psychickém vypětí a cítíme se neklidní, zrychluje se nám dech, špatně snášíme jakékoliv negativa a nakonec se to odráží na našem zdraví.

Přijďte vyzkoušet autogenní trénink, způsob relaxace, díky kterému se budete cítit lépe nejen po psychické stránce, ale i po té fyzické. Ne nadarmo se říká, že tělo je odrazem duše, a kdo se cítí dobře psychicky, má i mnohem méně problémů fyzických.

Autogenní trénink spočívá v navození následujících 6 pocitů

  1. Nácvik uvolnění
  2. Nácvik pocitu tíhy
  3. Nácvik pocitu tepla
  4. Koncentrace na dech
  5. Koncentrace na srdeční činnost
  6. Nácvik pocitu tepla v břiše
  7. Nácvik pocitu chladu na čele

Tyto pocity se nejprve navozují za pomocí zkušeného terapeuta, který dává pokyny, které následujeme a snažíme se veškerou pozornost obrátit na navození těchto pocitů. Při relaxaci se soustředíme jen a pouze na určené pocity, vše ostatní necháváme plynout.

Jak vypadají pokyny při autogenním tréninku?

Terapeut nejprve dává pokyny ve stylu “ruce a paže jsou těžké, cítíme jejich tíhu” nebo “naše čelo je čím dál chladnější”.

Co si představit pod pojmem autogenní trénink?

Autogenní trénink je nejznámější psychorelaxační technikou v České republice, která umožňuje ovlivnění psychických stavů organismu. Toto “psychické cvičení”, nebo spíše relaxace, má za cíl odstranění příznaků neklidu i napětí a navrácení energie.

Nejprve je třeba si principy autogenního tréninku osvojit, potom lze autogenní trénink volně provádět doma. Je však nutno říci, že autogenní trénink působí na příznaky neklidu či napětí, ale příčiny bohužel neodstraňuje.

Tuto psychoterapeutickou metodu relaxace k navození psychické pohody vypracoval berlínský lékař J. H. Schulz, který při sestavování využil jak prvků z klasické jógy, tak principů hypnózy.

Principy autogenního tréninku

Autogenné trénink používá cílenou svalovou relaxaci k dosažení psychického uvolnění i k následnému ovlivnění orgánových funkcí řízených vegetativní nervovou soustavou.

Jde o stav maximální relaxace s ponořením se do duševního klidu. A právě tento stav je obzvlášť vhodný pro autosugestivní ovlivnění, jehož účinky při častém opakování přesahují dosah prosté relaxace.
Důležitá je pravidelnost a trpělivost.

Autogenní trénink v pohodlí domova

Ideální místo, kde provádět autogenní trénink je, po nabytí zkušeností u terapeuta, samozřejmě domov. Ideálně místnost, kde se cítíte nejlépe, máte pohodlné křeslo či postel a co nejméně rušivých elementů. Vypněte televizi, rádio, telefon i domácí spotřebiče, které by vás mohly rušit. Vyčleňte si určitý čas, který budete autogennímu tréninku věnovat a po dobu relaxace (ideálně 30 minut) se nenechejte ničím rušit.

Pokud máte hektický život, cvičte před spaním. Díky tomu vklouznete do snové říše plynuleji a budete odpočatější.

Doporučuji přijít v pohodlném oblečení, ideálně dvě hodinky po jídle a po návštěvě toalety, aby Vás v průběhu tréningu nerušil například hlad 🙂

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Relaxační tréning